Sty

Praktyki i wizyty studyjne w Parlamencie Europejskim

PRAKTYKI
Parlament Europejski oferuje różnego rodzaju praktyki w ramach swojego Sekretariatu. Praktyki mają uzupełniać kształcenie zawodowe młodych obywateli oraz przyczyniać się do zrozumienia zasad funkcjonowania instytucji.

Ogólne warunki:

• obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE lub państw kandydujących;
  • wiek 18 lat w momencie rozpoczęcia praktyki;
  • solidna znajomość jednego oficjalnego języka UE i dobra znajomość drugiego języka;
  • osoby, które nie odbyły wcześniej żadnych płatnych lub niepłatnych praktyk i nie były wcześniej zatrudnione w żadnej instytucji unijnej;
  • praktyki mogą być przyznane niewielkiej liczbie obywateli państw trzecich.
    Płatne praktyki:

1. Stypendia Roberta Schumana, opcja ogólna (głównie ekonomia, prawo, nauki polityczne itp.)
  2. Stypendia Roberta Schumana, opcja dziennikarska
    Kryteria:

• Dyplom uniwersytecki uzyskany po co najmniej trzech latach studiów;
  • Pisemne referencje od wykładowcy akademickiego lub przełożonego w pracy;

Płatne praktyki trwają pięć miesięcy. Termin składania podań jest upływa 15 października (dla praktyk rozpoczynających się 15 lutego) i 15 maja (dla praktyk rozpoczynających się 15 września).

Każda praktyka ma swoje własne specyficzne kryteria, które można znaleźć w regulacjach. Praktyki niepłatne trwają od jednego do czterech miesięcy. Mogą być częścią kursu uniwersyteckiego lub odbywanego w równorzędnej instytucji lub stanowić staż zawodowy zorganizowany przez organizacje non-profit. Terminy składania podań są stałe: 1 października, 1 lutego, 1 czerwca.

Wizyty studyjne
Wizyty studyjne umożliwiają obywatelom Unii Europejskiej dogłębne badania związane z integracją europejską, zarówno poprzez dostęp do dokumentów znajdujących się w archiwach i bibliotece Parlamentu Europejskiego, jak również poprzez kontakty z członkami Parlamentu i jego specjalistami. Wizyta studyjna może trwać maksymalnie miesiąc.

European Parliament – Traineeship Office
KAD Building, Office 2C007